Samochody używane z salonu
Samochód

Samochody używane z salonu – czy warto kupić takie auto?

Ostatnie miesiące przyniosły bardzo znaczący wzrost cen w sektorze motoryzacyjnym. On z kolei bezpośrednio przełożył się także na ceny nowych i używanych samochodów. Można więc w ciemno założyć, że jeszcze większa grupa kierowców będzie teraz stawiać właśnie na tańsze auta używane. Co ciekawe, nie oznacza to jednak rezygnacji z odwiedzania salonów samochodowych. Okazuje się bowiem, że w takich miejscach również można kupić dobre samochody używane. Co dokładnie mogą zaoferować kierowcom tzw. komisy salonowe? Jakie są ich najważniejsze zalety oraz wady? Czy zakup pojazdów w takich miejscach się opłaca? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiemy na postawione pytania.

Jak kupić samochód używany z salonu samochodowego?

Przez całe lata jedynym obszarem działalności salonów samochodowych była sprzedaż fabrycznie nowych aut. Jednak oczekiwania klientów się zmieniły, a rosnący popyt na samochody używane jest doskonale widoczny. Z tego względu niektórzy autoryzowani dealerzy zdecydowali się na dość odważny krok i wprowadzili takie auta do swoich ofert.

Co jasne, taki zakup w pierwszej kolejności wymaga znalezienia salonu oferującego pojazdy używane. Ważna jest także weryfikacja opinii na temat danego miejsca oraz jego obsługi. Sam status autoryzowanego dealera nie powinien jeszcze być przesłanką do bezgranicznego zaufania sprzedawcy.

Inną ważną kwestią jest dokładne zapoznanie się z dostępną ofertą pojazdów oraz warunkami sprzedaży. Na pewno ważnym atutem komisów salonowych będzie możliwość skorzystania z dodatkowych udogodnień przy zakupie. Więcej informacji na ten temat można jednak znaleźć w kolejnym akapicie.

Czy warto kupić auto używane z salonu?

Idea kupowania samochodu używanego w salonie ma zarówno swoje istotne zalety, jak i poważne wady. Zaczniemy jednak od zalet. W takim temacie przez wszystkie przypadki odmieniane jest pojęcie bezpieczeństwa. Rzeczywiście ma to swoje podstawy, ponieważ autoryzowany dealer nie będzie narażać swojej renomy poprzez sprzedaż np. kradzionych/uszkodzonych pojazdów. Co więcej, pracownicy salonów siłą rzeczy muszą znać się na samochodach. Dzięki temu są w stanie dużo dokładniej zweryfikować ich stan techniczny. Tym samym w wielu przypadkach samochody używane z salonów są po prostu dokładniej sprawdzane.

Pewność legalnego pochodzenia i sprawdzenie stanu technicznego to jeszcze nie wszystko. Spora część salonów oferuje klientom dodatkowe korzyści nawet przy zakupie aut używanych. Wystarczy tutaj wspomnieć o dodatkowej gwarancji na zakupiony pojazd. Taka gwarancja jest standardem w przypadku nowych pojazdów, ale trudno o nią w przypadku aut używanych. Jeżeli jednak dany salon dokładnie sprawdzi stan techniczny auta, pracownicy mogą śmiało wystawić wspomnianą gwarancję. Rzecz jasna będzie ona bardzo dużym atutem dla nabywcy samochodu.

Powyższe zalety są naprawdę ważne, ale nie należy przy tym zapominać o wadach. Tak, kupno aut używanych w salonach również ma swoje wady. Najpoważniejszym problemem jest zdecydowanie wyższa cena pojazdów używanych. Choć nie stanowi to uniwersalnej reguły, znaczna część takich salonów wlicza swoją marżę do ceny samochodu. Naturalnie kierowcy mogą potraktować to tylko jako inwestycję we własne bezpieczeństwo. Jednakże warto mieć świadomość tego, iż ceny w salonach nie należą do najniższych.

Innym aspektem jest faktyczny stan pojazdu. Niestety, nabywca nigdy w 100% nie będzie mógł wykluczyć różnych nieuczciwych praktyk ze strony salonu.Na pewno ryzyko jest w tym przypadku mniejsze niż przy korzystaniu ze zwykłych komisów. Nie oznacza to jednak, że sprzedawcy zawsze należy wierzyć na słowo. Nawet przy zakupie auta w salonie trzeba dokładnie sprawdzić jego stan techniczny oraz wyposażenie.

Gdzie kupić dobry używany samochód?

Gdyby ktoś zadał takie pytanie, salony samochodowe faktycznie wydają się dobrą alternatywą. Ich zalety nawet w kontekście wymienionych wad pozostają bardzo istotne dla kupujących. To sprawia, że warto zwracać uwagę na oferty takich placówek.

Jednak na pewno nie oznacza to, iż salony są jedyną godną polecenia alternatywą. Tak naprawdę istnieje całkiem sporo miejsc, w których można kupić dobry samochód używany. Dla wielu osób preferowanym rozwiązaniem jest zakup takiego auta bezpośrednio od jego właściciela. Ma to jedną podstawową zaletę, ponieważ właściciel (zwłaszcza wieloletni właściciel) pojazdu będzie doskonale znać jego specyfikę. Co jasne, nie każdy będzie ją uczciwie przedstawiać, ale takie ryzyko pojawia się praktycznie zawsze.

Nie należy także skreślać wspomnianych już komisów samochodowych. Na pewno w takich miejscach warto zachować szczególną ostrożność, gdyż nie wszyscy handlarze wykazują uczciwe podejście do sprzedaży. Jeżeli jednak potencjalny nabywca zna się na samochodach i potrafi ocenić ich stan, nawet oferta komisów może być ciekawa.

Ubezpieczenie dla samochodu używanego z salonu samochodowego

Znalezienie dobrego samochodu używanego w atrakcyjnej cenie może być nie lada wyzwaniem. Jeżeli jednak się uda, nabywca z pewnością poczuje, że poniesiony trud był tego warty. Wówczas pozostaje już tylko zarejestrowanie kupionego samochodu oraz zakup ubezpieczenia.

Naturalnie podstawą dla każdego pojazdu mechanicznego jest ubezpieczenie OC. Taka polisa jest obowiązkowa, a za jej brak grozi wysoka grzywna. Co istotne, nabywca samochodu używanego już od pierwszego dnia ma obowiązek posiadania ważnego OC. Dobra wiadomość jest taka, że może on korzystać z polisy OC, która wcześniej została zakupiona dla danego pojazdu. Jeśli więc jest to OC komisowe lub OC kupione przez poprzedniego właściciela, ubezpieczenie automatycznie przechodzi na nabywcę.

Niestety, automatyczne przeniesienie ochrony ubezpieczeniowej nie jest możliwe w przypadku innych świadczeń. Dlatego kierowca będzie musiał sam zadbać o to, aby zabezpieczyć kupiony pojazd. Pod tym względem wybór jest całkiem szeroki. Fundamentalną ochronę samochodu może zapewnić ubezpieczenie AC lub ograniczone Mini AC. Jeżeli zaś chodzi o nagłe wypadki na drodze, kluczowym świadczeniem będzie pakiet assistance. Natomiast sam kierowca może zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów poprzez zakup dodatkowego NNW. Tym samym każdy powinien określić, jakie świadczenia będą dla niego najważniejsze.

Najważniejsze informacje:

  • Samochody używane z salonu są naprawdę ciekawą alternatywą dla kierowców, którym zależy na zakupie sprawdzonego pojazdu. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet w takiej sytuacji należy dokładnie zweryfikować stan techniczny samochodu przed finalizacją transakcji.
  • Zakup auta używanego poprzez salon samochodowy ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim można mieć pewność, że pracownicy takiego miejsca zadbają o skompletowanie całej dokumentacji. Ponadto zapewne sprawdzą również legalność pochodzenia pojazdu.
  • Jeżeli zaś chodzi o stan techniczny, pracownicy salonów samochodowych powinni zapewnić kompleksowe informacje na temat pojazdu. Niemniej trzeba przyznać, że jest to kwestia indywidualna. Dlatego kupujący zawsze powinien samodzielnie ocenić stan pojazdu.
  • Pod względem wad trzeba wspomnieć o cenach używanych samochodów z salonu. Otóż w większości przypadków cena takich aut jest nieco wyższa niż rynkowa średnia. Wynika to z faktu, że salon nalicza tutaj swoją marżę.
  • Czasami salony samochodowe zapewniają dodatkową gwarancję na pojazd lub jego części. Taka gwarancja może być ważnym atutem dla nabywcy, gdyż pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów w razie nagłej awarii.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy warto kupić auto używane z salonu?
Na takie pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem od indywidualnego przypadku, czyli stanu technicznego auta i jego ceny. Jeśli cała transakcja będzie opłacalna, warto się na nią zdecydować.
Jakie zalety mogą mieć auta używane z salonu?
Przede wszystkim auta używane z salonu powinny być dokładnie weryfikowane pod kątem legalności pochodzenia. Ponadto pracownicy takich miejsc mają dużą wiedzę na temat samochodów, co pozwala im na lepszą ocenę stanu technicznego. W teorii oznacza to większą pewność zakupu, ale mimo wszystko nabywca sam powinien ocenić stan wybranego pojazdu.
Czy salony wystawiają gwarancję na samochody używane?
Czasami tak, ale nie jest to reguła. Dlatego zdecydowanie najlepszym sposobem na zabezpieczenie kupionego samochodu będzie zakup odpowiedniego ubezpieczenia. W przypadku nowo zakupionego pojazdu szczególnie cennym wsparciem może być polisa AC oraz assistance.