Obowiązkowe wyposażenie motocykla i motocyklisty
Motocykl

Obowiązkowe wyposażenie motocykla i motocyklisty

Amatorzy jednośladów dość często mówią o tym, że jazda na motorze kojarzy im się z wolnością. Jednak nie chodzi tutaj o wolność w rozumieniu przepisów prawa. Te są bowiem dość precyzyjne i dokładnie określają to, co mogą i muszą robić motocykliści. Co jasne, podlegają oni pod wszystkie standardowe przepisy ruchu drogowego. Jednak dodatkowo muszą oni spełnić wymogi w zakresie obowiązkowego wyposażenia motocykla i motocyklisty. Mamy więc tutaj do czynienia z dwoma różnymi aspektami. Pierwszy z nich dotyczy obowiązkowego wyposażenia, którym musi cechować się dany pojazd. Natomiast drugi aspekt to wymagania stawiane jego właścicielowi. Czego więc one dotyczą? Zapraszamy do przeczytania naszego tekstu, w którym opiszemy obowiązkowe wyposażenie motocykla i motocyklisty w Polsce.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie motocykla i motocyklisty?

W pierwszej kolejności skupimy się na motocyklach. Te pojazdy są bowiem objęte dość licznymi wymogami. Wynika to po części z faktu, że motocykle muszą spełniać dwojakie założenia. Z jednej strony są to wymogi stawiane przed wszystkimi pojazdami mechanicznymi. Natomiast z drugiej strony motocykl, przynajmniej pod względem zewnętrznej konstrukcji, najbardziej przypomina rower. Toteż niektóre wymogi zostały zaczerpnięte od tych obowiązujących właśnie rowerzystów.

Czego dokładnie dotyczą? Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa wszystkie motocykle dopuszczone do ruchu muszą posiadać:

  • dwa sprawne i niezależnie działające hamulce (jeden na przednie, drugi na tylne koło);
  • blokadę, czyli urządzenie zabezpieczające motocykl przed użyciem go przez osoby niepowołane;
  • opony pneumatyczne o właściwościach przystosowanych do siły nacisku kół w danym modelu;
  • przynajmniej jedno lusterko zewnętrzne zainstalowane po lewej stronie motocykla (zapewniające widoczność tylną);
  • drogomierz i prędkościomierz zlokalizowany w polu widzenia motocyklisty;
  • sygnał dźwiękowy o ciągłym i nieprzeraźliwym tonie;
  • tłumik wydechu ograniczający emitowany hałas do poziomu 94-96 decybeli;
  • błotniki lub inne elementy o szerokości odpowiadającej szerokości opony;
  • obowiązkowe oświetlenie z homologacją (światła mijania, światła drogowe, światła hamowania, światła pozycyjne tylne, kierunkowskazy, podświetlenie tablicy rejestracyjnej, a także światło odblaskowe tylne w kształcie innym niż trójkąt).

Przedstawiony wykaz obejmuje więc sporo elementów, a ponadto właściwości niektórych części zostały dokładnie określone. Warto jednak pamiętać, że takim wyposażeniem powinien cechować się każdy sprawny motocykl. Trudno więc tutaj mówić o szczególnie wysokich wymaganiach.

Czy pasażer motocyklisty musi mieć kask ochronny?

Jeżeli chodzi o wymagania stawiane przed samymi motocyklistami, sprawa jest bardzo prosta. W aktualnych przepisach jedynym obowiązkowym elementem wyposażenia motocyklisty jest kask ochronny. Pozostałe wymogi dotyczą już tylko uprawnień oraz braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Co jasne, motocykliści powinni stawiać na sprawdzone kaski, które mają odpowiednie atesty. Obecnie motocyklista za brak kasku ochronnego może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 złotych. Dodatkowo funkcjonariusze mają obowiązek naliczyć takiej osobie 2 punkty karne.

Co ważne, opisany wymóg obejmuje również ewentualnego pasażera. Taka osoba musi więc posiadać własny kask ochronny, albowiem w razie jego braku funkcjonariusze policji mogą wystawić mandat o identycznej wysokości. Łącznie może być to zatem 200 złotych w przypadku dwóch osób bez kasku.

Jakie dodatkowe akcesoria powinien kupić motocyklista?

Wszystkie opisane do tej pory wymogi sprowadzają się do tego, aby motocykl był sprawny techniczne i dobrze wyposażony. Z kolei motocyklista i ewentualny pasażer muszą mieć na sobie kaski ochronne. Trzeba więc przyznać, że są to dość podstawowe wymogi. Każdy doświadczony motocyklista mógłby śmiało dodać do tej listy kilka innych akcesoriów. Dlatego w tej części tekstu skupimy się na dodatkowym wyposażeniu, które naprawdę warto kupić.

W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć o stroju ochronnym. Miłośnicy offroadu na pewno pomyślą teraz o zbroi motocyklowej, która jednak nie sprawdzi się na asfalcie. Dużo lepszym wyborem będzie specjalne ubranie wykonane z grubszego i przede wszystkim odpornego na ścieranie materiału. Taka kurtka oraz spodnie pozwolą na uniknięcie dotkliwych ran w razie upadku na jezdnię. Naturalnie ich ochronna rola sprowadza się wyłącznie do upadków przy stosunkowo niewielkiej prędkości. Jednak mimo to wspomniany rodzaj ochrony będzie niezwykle ważny.

Innymi przydatnymi akcesoriami będą: wysokie i trwałe buty, mocne skórzane rękawice oraz kamizelka odblaskowa. Ta ostatnia ma bardzo duże znaczenie w czasie jazdy nocą po słabo oświetlonych fragmentach dróg.

Jakie dodatkowe wyposażenie motocykla warto kupić?

W przypadku motocykli również można stworzyć całkiem obszerną listę akcesoriów, które mogą być bardzo przydatne. Priorytetem na drodze zawsze powinno być bezpieczeństwo. Z tego powodu najpierw skupimy się na akcesoriach, które mogą zapewnić większą ochronę motocykliście.

Przede wszystkim warto tutaj wspomnieć o elementach wyposażenia, które są obowiązkowe np. dla kierowców samochodów. Mowa tutaj o gaśnicy oraz trójkącie ostrzegawczym. Obydwa te akcesoria mogą być nieocenionym wsparciem przy różnych sytuacjach awaryjnych. Ponadto trzeba wspomnieć także o apteczce, która w wielu krajach jest obowiązkowa. W Polsce taki obowiązek nie istnieje, ale dobrze wyposażona apteczka może być na wagę złota. Inną ważną propozycją jest dodatkowe oświetlenie z homologacją. Jeżeli motocyklista często porusza się po wyjątkowo słabo oświetlonych drogach, taka inwestycja na pewno mu się opłaci.

Co jeszcze może być dobrą inwestycją w bezpieczeństwo? Na pewno dobre ubezpieczenie dla motocyklistów. Rzecz jasna motocykliści, podobnie jak kierowcy, muszą dysponować ważnym ubezpieczeniem OC. Jednak OC chroni tylko inne osoby, które mogłyby zostać poszkodowane w razie wypadku. Dlatego motocyklista powinien zadbać również o ochronę własnego zdrowia i życia. W tym mogą z kolei pomóc ubezpieczenia: NNW, polisy zdrowotne oraz dodatkowe assistance.

Najważniejsze informacje:

  • Podstawowym wymogiem stawianym obecnie przed motocyklistami jest zadbanie o to, aby ich motocykl był w pełni sprawny. Taki pojazd musi mieć między innymi: blokadę, sprawny hamulec, opony pneumatyczne, drogomierz i prędkościomierz.
  • Oprócz tego sami motocykliści muszą mieć na głowie kask ochronny i dodatkowy kask dla ewentualnego pasażera. Jeżeli jednak chodzi o obowiązkowe wyposażenie motocyklistów, kask stanowi jedyny wymóg prawny.
  • Pomimo braku prawnego obowiązku motocykliści powinni dobrze zastanowić się nad zakupem dodatkowego wyposażenia. Można do niego zaliczyć między innymi: apteczkę, gaśnicę i akcesoria ochronne dla skóry.
  • Motocykliści są prawnie zobligowani do zakupu oraz późniejszego odnawiania ubezpieczeń OC. Jednak na rynku można także znaleźć inne świadczenia, które będą dla nich naprawdę przydatne.
  • Dodatkową ochronę motocykliście mogą zapewnić polisy, takie jak: NNW, assistance oraz ubezpieczenie na życie i zdrowie. Szeroki zakres ochrony sprawia, że każdy znajdzie polisę przystosowaną do swoich potrzeb.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie są prawne wymagania techniczne dotyczące motocykli?
Każdy motocykl dopuszczony do ruchu musi spełniać kilka warunków technicznych. Są nimi między innymi: sprawna blokada, hamulec, opony pneumatyczne, obecność lusterka oraz prędkościomierza. Dodatkowo istotną rolę odgrywa tutaj wymagane oświetlenie ze stosowną homologacją.
Czy sam motocyklista musi również spełniać określone wymogi prawne?
Tak naprawdę jedynym wymogiem stawianym przed motocyklistami, poza samą koniecznością wyrobienia uprawnień, jest posiadanie kasku. Osobny kask należy także zapewnić ewentualnemu pasażerowi. Natomiast w Polsce wszystkie inne akcesoria ochronne dla motocyklistów są już tylko rekomendowane, a nie obowiązkowe.
Które ubezpieczenia warto polecić motocyklistom?
Motocykliści muszą zadbać przede wszystkim o posiadanie ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Poza tym bardzo przydatne będą dla nich polisy, takie jak: NNW, assistance lub ubezpieczenie zdrowotne.