Gdzie jest numer silnika w dowodzie rejestracyjnym?
Porady

Gdzie jest numer silnika w dowodzie rejestracyjnym?

Już od bardzo dawna każdy produkowany samochód musi zostać oznaczony unikalnym numerem. Taki numer pozwala na szybką identyfikację pojazdu w czasie sprzedaży lub kontroli. Warto jednak wiedzieć, że obecne regulacje przewidują również obowiązek numerowania jednostek silnikowych. Trudno się temu dziwić, ponieważ silnik stanowi zdecydowanie najdroższy element każdego auta. Dlatego możliwość skontrolowania jego numeru będzie istotna zarówno dla kierowców, jak i dla organów kontroli. Przez długie lata numer silnika widniał w dowodzie rejestracyjnym. Czy dalej można go tam odnaleźć? Zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Gdzie znaleźć numer silnika w dowodzie rejestracyjnym?

Znaczenie silnika w pojeździe jest tak duże, że przez lata numer danej jednostki znajdował się w dowodzie rejestracyjnym. Jednak na początku XXI wieku w Polsce zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Od tego czasu kierowcy otrzymują dowody rejestracyjne, w których nie znajduje się już numer silnika.

Tym samym obecnie w polskich dowodach rejestracyjnych nie można znaleźć numeru silnika.

Zmiany dotyczące numeru silnika w dowodzie rejestracyjnym

Dlaczego w ogóle taka zmiana została wprowadzona? Odpowiedź na to pytanie jest związana z ogólnymi zmianami w motoryzacji. Kiedyś wymiana silnika była bardzo trudną, wymagającą i przede wszystkim drogą procedurą. Dlatego producenci aut oraz sami urzędnicy wychodzili z założenia, że jeden silnik będzie nierozerwalnie związany z danym pojazdem.

Jednak teraz wymiany silnika stały się czymś zupełnie normalnym. Co jasne, nie jest to wciąż procedura, którą można określić mianem rutynowej. Jednak w porównaniu do wcześniejszych lat liczba wymian jednostek silnikowych znacząco wzrosła. Toteż urzędnicy doszli do wniosku, że silnik nie musi być trwale związany z danym pojazdem. Dlatego nie ma sensu zamieszać jego numeru w dowodzie rejestracyjnym, gdyż numer ten może się po prostu zdezaktualizować.

Brak numeru silnika w dowodzie rejestracyjnym

Opisane wyżej zmiany sprawiły, że brak numeru silnika w dowodzie rejestracyjnym stał się czymś normalnym. Z tego względu niektórzy na pewno zaczną się teraz zastanawiać nad tym, gdzie szukać wspomnianego numeru?

Spieszymy więc z odpowiedzią na postawione pytanie. Numer silnika powinien widnieć przede wszystkim w książeczce serwisowej samochodu. To właśnie w jej treści widnieją wszystkie najważniejsze informacje na temat posiadanego egzemplarza. Poza numerem silnika można tam znaleźć także numer VIN oraz inne ważne oznaczenia.

Gdzie jeszcze można znaleźć numer silnika? W niektórych pojazdach, poza tabliczką znamionową, znajduje się także dodatkowa tabliczka z numerem silnika. Najczęściej można ją znaleźć w okolicy prawego kielicha w komorze silnika. Dodatkowo w niektórych modelach samochodów pojawia się także niewielka naklejka lub wlepka z numerem silnika. Z reguły można ją znaleźć na ścianie bagażnika lub we wgłębieniu przeznaczonym na koło zapasowe.

Najważniejsze informacje:

  • Numer silnika przez długie lata był jedną z kluczowych informacji związanych z danym pojazdem. Dlatego urzędnicy zamieszczali taki numer w dowodach rejestracyjnych.
  • Jednak w późniejszych latach procedura wymiany silników stała się dużo popularniejsza. Z tego względu numer silnika zamontowanego w danym pojeździe zaczął się zmieniać. To zaś doprowadziło do uchylenia zasady o konieczności zapisywania numeru jednostki w dowodzie rejestracyjnym.
  • Obecnie numeru silnika nie można więc znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Jednak taki numer z pewnością widnieje w książeczce serwisowej danego pojazdu. Co więcej, niektóre modele samochodów mają dodatkową tabliczkę lub naklejkę z numerem silnika. Zazwyczaj można ją znaleźć pod maską lub w bagażniku.
  • Znajomość numeru silnika może przydać się przy sprzedaży pojazdu lub zakupie polis komunikacyjnych. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, gdzie można znaleźć taki numer.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy numer silnika wciąż widnieje w dowodach rejestracyjnych?
Nie. Już od lat wydawane dowody rejestracyjne nie zawierają informacji o numerze silnika. Uchylenie tego wymogu wynikało z coraz częstszych wymian silników. Przez to jednostka silnikowa nie była już na stałe przypisana do danego pojazdu.
Gdzie można znaleźć numer silnika, skoro nie ma go w dowodzie rejestracyjnym?
Najprostszym i najpewniejszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie numeru silnika w książeczce serwisowej pojazdu. Jeśli ktoś zgubił taką książeczkę, jedynym ratunkiem może być niewielka tabliczka lub naklejka z numerem silnika. Takie tabliczki do dzisiaj są montowane w niektórych pojazdach (zazwyczaj w komorze silnika lub bagażniku).
Dlaczego warto znać numer silnika w swoim pojeździe?
Numer silnika będzie na pewno przydatny przy ewentualnej sprzedaży pojazdu. Poza tym o taki numer czasami mogą zapytać asekuratorzy w trakcie sprzedaży konkretnej polisy komunikacyjnej. Toteż właściciel pojazdu zawsze powinien wiedzieć, gdzie może znaleźć numer silnika.