W Polsce oraz całej Europie można odnaleźć wielu miłośników japońskiej motoryzacji. Samochody z dalekiej Azji są często chwalone ze względu na niezawodność oraz znakomitą jakość wykonania. Przez długie lata prym w tej kategorii wiodła japońska Toyota. Trzeba jednak przyznać, że na ulicach Japonii można znaleźć również auta wielu innych marek. Takie pojazdy cieszą się jednak bardzo dużym zainteresowaniem europejskich kierowców. Z czego to wynika? Czy sprowadzenie samochodu z Japonii może być dobrym pomysłem? Na jakie wydatki trzeba przygotować się przy takim zakupie? Aby poznać odpowiedzi na postawione pytania, wystarczy przeczytać nasz tekst. Zapraszamy do lektury.
Czy warto kupić auto sprowadzone z Japonii?
Kwestia opłacalności przy zakupie i sprowadzaniu aut zawsze jest co najmniej dyskusyjna. Dlatego w tej części tekstu skupimy się na najważniejszych argumentach, które mogą przemawiać za wyborem takiego samochodu.
Często podnoszoną kwestią jest wyjątkowo dobry stan technicznych japońskich samochodów używanych. Przyczyn tego stanu rzeczy można upatrywać przede wszystkim w dwóch powodach. Pierwszym jest ogólna mentalność Japończyków i ich zamiłowanie do dbałości o porządek oraz rzeczy materialne. Co jasne, nie odnosi się to do wszystkich, ale Japończycy rzeczywiście są na ogół ostrożniejszymi kierowcami. Po drugie, japoński klimat jest znacznie łagodniejszy od tego, który występuje w większości europejskich państw. Niższe wahania temperatur oraz mniejsze opady mają zbawienny wpływ na stan blachy i wielu podzespołów.
Czy to oznacza, że japońskie auto można kupować „w ciemno”? Oczywiście, że nie. Szczegółowa ocena stanu technicznego danego samochodu jest ważna nawet w przypadku aut z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jednak nie to jest największą wadą całej procedury. Takie miano z pewnością należy do opłat związanych ze sprowadzaniem takich pojazdów. Przedstawimy je w kolejnych częściach tego artykułu.
Gdzie szukać samochodów z Japonii?
Teoretycznie najlepszym rozwiązaniem byłby samodzielny zakup samochodu w Japonii. Możemy jednak uznać, że dla zdecydowanej większości nabywców takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Z tego względu skupimy się na dwóch ogólnodostępnych alternatywach. Pierwszą z nich są licytacje japońskich samochodów używanych z udziałem pośredników.
Takie licytacje są doskonałą okazją do kupienia samochodu w naprawdę dobrej cenie. Dlatego też może w nich uczestniczyć pośrednik odpowiedzialny za wystawienie oferty uzgodnionej z danym kierowcą. Jeśli podana oferta wygra, samochód staje się jego własnością. Wtedy pozostaje już tylko (lub aż) zorganizowanie transportu kupionego samochodu do Polski.
Druga alternatywa ma miejsce dość rzadko, ale mimo wszystko warto o niej wspomnieć. W dość nielicznych przypadkach oryginalne japońskie samochody używane można znaleźć w ofertach polskich komisów. Może to być efekt zwykłego przypadku lub faktu, że dany handlarz po prostu specjalizuje się w sprowadzaniu takich pojazdów. W każdym razie zakup japońskiego auta u handlarza stanowi naprawdę korzystne rozwiązanie, ponieważ koszty sprowadzenia takiego auta zostały już pokryte. Dzięki temu kierowca może uniknąć straty pieniędzy, czasu oraz energii związanej ze sprowadzaniem pojazdu do Europy.
Jakie są koszty sprowadzenia auta z Japonii?
Ze względu na to, że zazwyczaj jedyną dostępną alternatywą będzie sprowadzenie auta, opiszemy teraz koszty tej procedury. Pierwszym i podstawowym wydatkiem jest sam koszt samochodu wraz z ewentualną prowizją dla pośrednika. Nie będziemy tutaj jednak podawać konkretnych kwot, ponieważ widełki w tym aspekcie są niezwykle szerokie.
Pierwszym wydatkiem związanym stricte ze sprowadzeniem pojazdu będą koszty jego transportu do Europy. Co jasne, jedyną alternatywą jest w tym przypadku transport morski. Co ciekawe, powszechnie stosowanym rozwiązaniem wśród osób sprowadzających azjatyckie samochody jest odbiór auta w niemieckim porcie. Dlaczego? Odpowiedź tkwi w opłatach. W Niemczech cło dla pojazdów sprowadzonych z Azji wynosi 10% wartości auta. W Polsce jest to aż 23%! Nie trzeba więc chyba tłumaczyć, jakie rozwiązanie wybierają kierowcy.
Do 10% cła należy także doliczyć 19% niemieckiego podatku VAT oraz ubezpieczenie dla auta na czas podróży. Po opłaceniu tych wydatków można przyjąć, że pojazd będzie już w posiadaniu kierowcy. Co dalej? Kolejnym aspektem jest opłacenie kosztów lawety, która przewiezie auto do Polski. Tutaj ceny będą wahać się od 1000 do nawet 2000 złotych. Wszystko zależy od trasy przejazdu oraz odległości do pokonania.
Kiedy auto wreszcie trafi do Polski, kierowca musi uiścić kolejne opłaty. Pierwszą z nich będzie podatek akcyzowy, który wyniesie 3,1 lub 18,6% wartości samochodu. Niższa stawka obejmuje pojazdy napędzane silnikiem o pojemności poniżej 2 litrów. Później kierowca będzie musiał skorzystać z usług przysięgłego tłumacza, który przetłumaczy wszystkie dokumenty związane ze sprowadzonym samochodem. Jest to niezbędne do późniejszej rejestracji samochodu. Taki wydatek wyniesie około 150-300 złotych. Ostatnim krokiem będzie z kolei przegląd techniczny wykonany w Polsce (98 złotych).
Jeżeli chodzi o same koszty rejestracji sprowadzonego auta, opisaliśmy je dokładniej w osobnym artykule.
Ubezpieczenie auta sprowadzonego z Japonii
Kwestię ubezpieczeń dla aut z Japonii należy podzielić na dwa aspekty. Pierwszy z nich dotyczy ubezpieczenia na czas transportu samochodu z Japonii do Europy. Taka polisa powinna być już uwzględniona w cenie usług pośrednika odpowiedzialnego za zakup i transport pojazdu.
Natomiast już po przyjeździe do kraju kierowca musi od razu zadbać o zakup ubezpieczenia OC. Na szczęście nie ma tutaj żadnych dodatkowych wymogów. Sprowadzony i opłacony pojazd można ubezpieczyć na identycznych zasadach. Co ważne, japońskie marki są co do zasady objęte niższymi stawkami OC. Dzięki temu zakup polisy nie powinien nadszarpnąć budżetu kierowcy.
Jednak nie oznacza to, że warto ograniczać się tylko do OC. W przypadku świeżo sprowadzonego pojazdu dużo lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na kompleksową ochronę. Mini AC lub zwykłe AC stanowi więc rozsądne minimum. Oprócz tego kierowca może ubezpieczyć szyby oraz inne elementy pojazdu, a także kupić assistance. Tak naprawdę pod tym względem bardzo dużo zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.
Najważniejsze informacje:
- Idea sprowadzania samochodów używanych z Japonii cieszy się sporym zainteresowaniem w całej Europie. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w kilku czynnikach. Na pewno duże znaczenie ma tutaj między innymi dobry stan techniczny i bogaty wybór wyposażenia takich pojazdów.
- Zakup oraz późniejsze sprowadzenie auta z Japonii to wymagająca i dosyć kosztowna procedura. Dlatego jej opłacalność zależy w głównej mierze od ceny samochodu. Jeśli jest ona szczególnie atrakcyjna, inwestycja może się opłacić.
- Mnogość procedur sprawia, że za sprowadzenie auta używanego z Japonii w większości odpowiadają pośrednicy. Ich doświadczenie oraz znajomość rynku ułatwia całą operację. Z drugiej strony trzeba pamiętać, iż każdy pośrednik pobiera prowizję od świadczonych usług.
- Przy sprowadzaniu auta z Japonii warto zadbać o ubezpieczenie pojazdu. Stosowną polisę powinien zaproponować pośrednik odpowiedzialny za zakup i sprowadzenie samochodu.
- Natomiast już po zarejestrowaniu auta właściciel od razu musi kupić obowiązkowe OC. Aby uzyskać dodatkową ochronę, warto także rozważyć dokupienie AC/mini AC lub assistance.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Ile kosztuje sprowadzenie samochodu używanego z Japonii?
- Na łączną kwotę sprowadzenia samochodu z Japonii składa się kilka mniejszych opłat. Są to między innymi: prowizja pośrednika, koszty transportu morskiego, koszty lawety oraz rejestracji pojazdu. Łącznie jest to przynajmniej kilka tysięcy złotych, do których trzeba doliczyć również koszt samego auta.
- Dlaczego samochody sprowadzane z Japonii cieszą się dużym zainteresowaniem?
- W Japonii obowiązuje zupełnie inna kultura dotycząca zarówno jazdy samochodem, jak i szeroko pojmowanego traktowania rzeczy materialnych. Dlatego auta z Japonii bardzo często znajdują się w naprawdę świetnym stanie technicznym. Ponadto miejscowy rynek oferuje bogaty wybór wersji wyposażenia, co staje się widoczne także na rynku wtórnym.
- Jakie ubezpieczenie wybrać dla auta z Japonii?
- Przy podpisywaniu umowy z pośrednikiem warto zwrócić uwagę, czy ten oferuje ubezpieczenie auta na czas transportu do Polski. Każda rzetelna firma powinna zagwarantować taką ochronę. Natomiast już po rejestracji pojazdu należy zadbać o zakup OC, a także zastanowić się np. nad zakupem AC.