Auta ze Szwajcarii
Samochód

Auta ze Szwajcarii

Polski rynek samochodów używanych w dużej mierze składa się z pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ sercem europejskiej motoryzacji są kraje położne za naszą zachodnią granicą. Co jasne, dla wielu osób oczywistym wyborem będą pojazdy sprowadzane z Niemiec. Jednak w tym artykule chcielibyśmy opisać inny kierunek, który rzadko kiedy jest brany pod uwagę. Mowa o Szwajcarii, czyli najbogatszym kraju w Europie. Bardzo duża zamożność Szwajcarów jest jednym z powodów, dla których warto zainteresować się autami z tego kraju. Dlaczego tak jest? Na jakie koszty muszą przygotować się osoby planujące sprowadzenie auta ze Szwajcarii? Zapraszamy do przeczytania naszego tekstu.

Czy warto kupić auto sprowadzone ze Szwajcarii?

Choć samochody można sprowadzać niemal z dowolnego miejsca na świecie, niektóre kierunki zasługują na szczególną uwagę. Jednym z nich jest Japonia. Samochody z Kraju Kwitnącej Wiśni mają kilka ważnych zalet, które opisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Dlaczego o tym teraz wspominamy? Ponieważ niektóre zalety japońskich aut można przypisać również szwajcarskim pojazdom.

Na pewno takim czynnikiem jest dobry stan techniczny używanych pojazdów. W Japonii wynika on przede wszystkim z lokalnej obyczajowości i dbałości o rzeczy materialne. W Szwajcarii jest to z kolei kwestia statusu. Dla sporej części Helwetów wszelkie poważniejsze uszkodzenia pojazdu mocno obniżają jego wartość. Toteż Szwajcarzy są skłonni znacznie szybciej i taniej sprzedać używany samochód.

Oprócz tego majętność Helwetów przekłada się na stan i wyposażenie miejscowych samochodów. Po Szwajcarskich drogach poruszają się liczne auta z bardzo bogatym wyposażeniem oraz licznymi udogodnieniami. Co więcej, ich popularność sprawia, że liczne funkcje premium przestają być czynnikiem zawyżającym cenę.

Dobry stan techniczny Szwajcarskich aut wynika także z miejscowej kultury jazdy. W Szwajcarii funkcjonariusze policji mogą nakładać bardzo wysokie mandaty na kierowców łamiących przepisy. Oprócz tego miejscowe drogi są przez cały rok utrzymywane w znakomitym stanie. Dzięki temu eksploatacja pojazdu nie przekłada się w tak dużym stopniu na jego stan techniczny.

Gdzie szukać samochodów ze Szwajcarii?

Najprostszym sposobem na zakup używanego samochodu ze Szwajcarii jest po prostu wyjazd do tego kraju. Na miejscu można zapoznać się z dostępną ofertą pojazdów i po oględzinach zakupić wybrany egzemplarz. Z drugiej strony bariera językowa, odległość oraz inne czynniki mogą bardzo zniechęcić do takiego wyjazdu.

Dlatego alternatywą staje się skorzystanie z oferty profesjonalnych pośredników. Na rynku można odnaleźć liczne firmy specjalizujące się w sprowadzaniu samochodów ze Szwajcarii. Dzięki nim można dużo łatwiej i wygodniej sprowadzić pojazd. Jednak w zamian za to kierowca musi opłacić dodatkową prowizję pośrednika. Jej obecność zwiększy więc łączny wymiar kosztów związanych ze sprowadzeniem pojazdu do Polski.

Jakie są koszty sprowadzenia auta ze Szwajcarii?

Sprowadzenia auta ze Szwajcarii może być opłacalne ze względu na wyjątkowo atrakcyjną cenę takiego pojazdu. Kierowcy muszą jednak pamiętać o tym, że cena samochodu to tylko jeden z kilku ważnych czynników. Oprócz tego głównym wydatkiem będą rozmaite koszty związane ze sprowadzeniem pojazdu do kraju.

Jak wysokie będą takie koszty? To już zależy od przebiegu samej procedury. W momencie zakupu auta kierowca ma do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym jest wykonania badania technicznego w Szwajcarii, zakup czasowego ubezpieczenia i powrót do Polski kupionym samochodem. Z kolei drugą alternatywą jest transport pojazdu na lawecie, co będzie oznaczać wydatek rzędu 1500-2500 złotych.

Kolejną ważną kwestią są wszelkie opłaty celno-skarbowe. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę:

  • cło w wysokości 10% wartości auta (zwolnione są z niego samochody kupione w Szwajcarii, ale wyprodukowane w jednym z krajów UE);
  • podatek VAT wynoszący 23% w Polsce lub 19% w Niemczech;
  • akcyza wynosząca 3,1% lub 18,6% (w zależności od pojemności silnika w aucie);
  • koszty badania technicznego i rejestracji samochodu w Polsce.

Do tego należy także doliczyć ewentualne opłaty dla pośredników, jeśli kierowca zdecyduje się na skorzystanie z ich usług.

Ubezpieczenie auta sprowadzonego ze Szwajcarii

Jeszcze przed zarejestrowaniem pojazdu w Polsce kierowca musi zadbać o zakup ubezpieczenia OC dla swojego samochodu. W przeciwnym wypadku nie będzie mógł go zarejestrować. Co jasne, inne ubezpieczenia nie są obowiązkowe. Jednak mając na uwadze dość wysokie koszty związane ze sprowadzeniem takiego pojazdu, dodatkowa ochrona będzie bardzo przydatna.

Dlatego poza ubezpieczeniem OC kierowca powinien kupić również autocasco (AC). Dzięki niemu nowy właściciel samochodu uzyska rekompensatę finansową za ewentualne zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu. Jeśli ktoś nie chce kupować pełnego AC, warto postawić choćby na mini AC. Taka polisa zagwarantuje pomoc finansową w razie wystąpienia tzw. szkody całkowitej, czyli zniszczenia pojazdu w stopniu przekreślającym opłacalność jego naprawy.

Do tego kierowca może również zastanowić się nad ubezpieczeniem poszczególnych elementów auta (np. szyb i opon). Przydatne będzie także ubezpieczenie assistance, które zapewni wsparcie w razie nagłej awarii. Jeżeli zaś kierowca chce zabezpieczyć siebie i swoje bezpieczeństwo, warto polecić mu ubezpieczenie NNW. Taka polisa zapewni rekompensatę pieniężną za doznane szkody na zdrowiu.

Najważniejsze informacje:

  • Szwajcarska kultura motoryzacyjna stoi na bardzo wysokim poziomie. Dlatego w tym kraju używane pojazdy szybko tracą na wartości, a wszelkie uszkodzenia lakiernicze/blacharskie tylko przyspieszają spadek ich ceny. Z tego względu zakup pojazdu w Szwajcarii może być bardzo opłacalną inwestycją.
  • Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że Szwajcaria nie jest krajem członkowskim UE. To z kolei sprawia, iż sprowadzenie pojazdu ze Szwajcarii będzie wiązać się z nieco bardziej skomplikowanymi procedurami.
  • Na łączną sumę wydatków nabywcy składają się trzy najważniejsze aspekty. Pierwszym jest sama cena samochodu i wszelkie opłaty związane z jego transportem. Kolejnym aspektem będą opłaty celno-skarbowe. Ostatnim czynnikiem są natomiast koszty rejestracji auta sprowadzonego do kraju.
  • Zaawansowany charakter opisanych procedur sprawia, że wielu kierowców decyduje się na skorzystanie z usług pośredników przy sprowadzaniu pojazdów. Wsparcie doświadczonych pośredników na pewno ułatwi wykonanie niezbędnych kroków. Należy jednak mieć w pamięci to, że pośrednicy pobierają prowizję za swoje usługi.
  • Już w momencie zakupu auta w Szwajcarii warto zakupić specjalne ubezpieczenie na czas podróży. Natomiast w Polsce od razu trzeba kupić OC, które jest obowiązkowe już od pierwszego dnia. Dopiero później można zastanowić się nad dodatkowymi polisami (np. AC, assistance).

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż na łączną sumę kosztów składają się liczne opłaty. Same opłaty celno-skarbowe mogą sięgać nawet 50% wartości kupionego auta. Toteż w zależności od wartości pojazdu będzie to kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.
Jakie zalety mają auta sprowadzone ze Szwajcarii?
Helweci są bardzo bogatym narodem i z tego względu przykładają dużą wadę do stanu technicznego samochodu. Dlatego nawet niegroźne uszkodzenia blacharskie lub lakiernicze mogą bardzo mocno obniżyć cenę pojazdu. Wtedy zakup takiego auta staje się atrakcyjną alternatywą dla osób szukających przysłowiowych okazji.
Czy autem kupionym w Szwajcarii można wrócić na kołach?
Jak najbardziej, ale samodzielny powrót samochodem wymaga obecności na miejscu i zakupu dodatkowego ubezpieczenia. Jeśli więc kierowca nie będzie mógł pojechać do Szwajcarii, alternatywnym rozwiązaniem będzie wynajęcie lawety. Transport auta na lawecie ze Szwajcarii do Polski będzie kosztować około 1500-2500 złotych.