kW ile to KM
Ciekawostki

kW ile to KM?

W dzisiejszych czasach konie mechaniczne stały się powszechnie używaną jednostką, która ma odzwierciedlić moc silnika. Większość kierowców wspomina właśnie o niej, aby opisać silnik w swoim pojeździe. Tym samym dla niektórych sporym zaskoczeniem może być informacja o tym, że konie mechaniczne nie są jedyną jednostką używaną w tym celu. Ich rolę mogą pełnić również kilowaty oznaczane symbolem kW. Co więcej, to właśnie z kilowatów przez cały czas korzystają producenci samochodów. Z czego wynika ta zależność? W jaki sposób można przeliczyć kilowaty na konie mechaniczne i kiedy będzie to wskazane? Sprawdź kW ile to KM!

Jak przeliczyć kilowaty na konie mechaniczne?

Już na początku mamy dobrą informację dla kierowców. Otóż metoda przeliczania kilowatów na konie mechaniczne jest bardzo prosta. Tym samym każdy będzie w stanie szybko wyliczyć wartość adekwatną dla swojego pojazdu.

Jeden kilowat (kW) to w przybliżeniu 1,36 konia mechanicznego (KW). Łatwo można więc obliczyć, że np. 10 kW będzie stanowić równowartość około 13,6 KM.

Jeżeli chodzi o często spotykane moce silnika, powyższe wyliczenia mogą być następujące:

  • 75 kW to około 102 KM;
  • 95 kW to niespełna 130 KM;
  • 110 kW to niespełna 150 KM.

Dlaczego moc silnika jest określana przez producentów w kW?

Odpowiedź na postawione pytanie jest bardzo prosta. Kilowat stanowi bowiem wcześniejszą oraz częściej używaną w celach administracyjnych jednostkę. Już w 1960 roku kilowat wszedł do powszechnego użytku jako część układu SI. Dlatego zaczęły z niego korzystać firmy w różnych branżach, w tym także producenci samochodów.

Z drugiej strony trzeba wspomnieć o tym, że opisana sytuacja zaczyna się powoli zmieniać. Wynika to z faktu, iż konie mechaniczne stały się obecnie znacznie popularniejszą jednostką mocy. Z tego względu producenci również zaczęli z niej korzystać na szerszą skalę. Dość powiedzieć, że w wielu materiałach promocyjnych moc silnika jest już wyrażana właśnie w KM. Jeżeli jednak chodzi o dokumentację techniczną, wciąż dominują w niej kW, co wynika ze wspomnianych przepisów administracyjnych.

Czy liczba KM w silniku ma znaczenie?

Nie wszyscy kierowcy muszą być jednocześnie wielkimi fanami motoryzacji. Mimo to powinni oni znać najważniejsze parametry techniczne swoich samochodów, ponieważ takie informacje przydają się np. u mechaników. Dlatego w tej części tekstu odpowiemy na pytanie dotyczące tego, czy liczba KM w silniku ma znaczenie? Jak wpływa ona na jazdę?

Rzecz jasna liczba KM jest bardzo istotna. Tutaj warto przytoczyć dwa kolejne pojęcia, które muszą znać kierowcy. Pierwszym z nich jest moment obrotowy, czyli siła wytwarzana przez pracujący silnik. Ona wpływa bezpośrednio na przyspieszenie i dynamikę samochodu. Im wyższy będzie moment obrotowy, tym lepsze będą również obydwa wspomniane parametry. Drugim ważnym pojęciem jest natomiast prędkość obrotowa, która określa, ile obrotów w czasie pracy wykona wał korbowy silnika.

Iloczyn momentu i prędkości obrotowej tworzy wartość, która później jest określana właśnie mianem mocy silnika. Liczba koni mechanicznych ma więc kluczowe znaczenie dla osiągów danej jednostki silnikowej. Jednostki z większą mocą nie tylko zapewniają lepsze osiągi, ale także gwarantują je przez dłuższy czas. Jest więc to naprawdę korzystne z punktu widzenia kierowcy, który korzysta z danego samochodu.

Jeżeli zaś chodzi o minusy wysokiej mocy silnika, wpływa ona na wyższe spalanie paliwa oraz wzrost cen OC. Trzeba zatem mieć to na uwadze.

W jakich sytuacjach przeliczamy kW na KM?

Przeliczenie kW na KM może być konieczne np. przy wymianie części w pojeździe. Parametry techniczne niektórych elementów są bowiem przystosowane do określonej mocy silnika. Tym samym mechanik lub kierowca musi sprawdzić, czy takie parametry są zgodne ze specyfikacją posiadanej jednostki.

Wspomniane wyliczenia mogą być również konieczne przy wypełnianiu różnych dokumentów administracyjnych związanych z konkretnym pojazdem.

Najważniejsze informacje:

  • Kilowaty (kW) oraz konie mechaniczne (KM) to dwie jednostki miary używane w celu określenia mocy silnika. Sposób ich wyliczania jest jednak inny, przez co kierowcy mogą mieć problemy z określeniem mocy silnika.
  • Aby obliczyć moc silnika, można skorzystać z prostego wzoru. Wystarczy tylko przyjąć, że jeden kilowat odpowiada mniej więcej 1,36 konia mechanicznego. Tym samym kilowaty wystarczy pomnożyć przez 1,36, a konie mechaniczne podzielić przez 0,74.
  • Otrzymany wynik wspomnianego działania pozwoli na poznanie mocy silnika wyrażonej zarówno w kilowatach, jak i koniach mechanicznych.
  • Znajomość mocy silnika w obydwu miarach może być istotna np. przy zakupie części do samochodu. Ponadto jednostki te są stosowane wymienne w dokumentach urzędowych. Choćby z tego względu warto znać sposób na ich przeliczanie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak przeliczyć kilowaty na konie mechaniczne przy obliczaniu mocy silnika?
Aby wykonać wspomniane obliczenie, wystarczy tylko pomnożyć liczbę kilowatów przez 1,36. Co jasne, działanie to jest w pełni wymienne. Żeby więc przeliczyć konie mechaniczne na kilowaty, należy podzielić ich liczbę przez 0,74.
Dlaczego obydwie jednostki mocy silnika są nadal w użyciu?
Obecność dwóch różnych jednostek mocy silnika wynika ze zmian zachodzących w sektorze motoryzacyjnym. Aktualnie w mowie potocznej dominuje tendencja do wyrażania mocy w koniach mechanicznych. Z drugiej strony dokumentacja techniczna wciąż jest w wielu przypadkach tworzona przy użyciu jednostki kilowatów.
Kiedy znajomość mocy silnika może być potrzebna?
Znajomość mocy silnika będzie kluczowa przy zakupie części do samochodu oraz wypełnianiu dokumentacji. W obydwu tych sytuacjach właściciel pojazdu powinien znać moc silnika i umieć ją przeliczyć.

Więcej artykułów i porad