Rejestracja samochodu z zagranicy
Porady

Rejestracja samochodu z zagranicy – dokumenty i formalności

Polska nigdy nie była krajem, który można byłoby określić jako europejską stolicę motoryzacji. Z tego względu od wielu lat dużym zainteresowaniem polskich kierowców cieszą się samochody sprowadzone z zagranicy. Wybór jest tutaj naprawdę spory, ponieważ w europejskich krajach swoje fabryki mają praktycznie wszystkie najważniejsze marki. Co jasne, sprowadzanie samochodu z innego kraju zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednak popularność tej procedury najlepiej świadczy o tym, że spora grupa kierowców godzi się na wspomniane ryzyko. Toteż w tym artykule rzucimy nieco więcej światła na wszystkie formalności związane z rejestracją sprowadzonego samochodu. Jakie dokumenty należy przygotować? O czym trzeba pamiętać? Zapraszamy do lektury.

Jakie formalności trzeba załatwić przed rejestracją auta z zagranicy?

Co jasne, pierwszym krokiem na drodze do rejestracji zagranicznego samochodu będzie finalizacja zakupu pojazdu. Tutaj bardzo istotne jest sporządzenie umowy z poprzednim właścicielem. Nie musi to być jednak obcokrajowiec. Właściciele komisów często kupują takie pojazdy i później sprzedają je dalej. W takiej sytuacji sprzedającym może być właśnie właściciel komisu, który nie zarejestrował jeszcze auta w Polsce.

W tym miejscu warto wspomnieć o często powtarzanej, ale niezwykle ważnej zasadzie. Na umowie lub fakturze sprzedaży pojazdu zawsze powinna widnieć rzeczywista wartość auta. Obecność innej kwoty może bowiem utrudnić składanie ewentualnych roszczeń z tytułu rękojmi.

Później kierowca powinien sprawdzić, jak wygląda status opłacenia podatku akcyzowego. Przy zakupie auta z komisu bardzo możliwe, że handlarz samodzielnie opłacił ten podatek. Jeżeli jednak ktoś sprowadził auto samodzielnie, obowiązek uiszczenia podatku spada na jego barki. Podatek należy opłacić w urzędzie celnym lub celno-skarbowym. Sama wysokość podatku akcyzowego przy sprowadzaniu pojazdu waha się od 3,1 do nawet 18,6% wartości samochodu.

UWAGA!

Wszystkie samochody sprowadzone spoza obszaru UE (np. z USA lub Japonii) zostaną objęte dodatkową odprawą celną. Osoby sprowadzające takie pojazdy muszą więc zadbać również o uzyskanie potwierdzenia przejścia takiej odprawy.

Jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji samochodu z zagranicy?

Po wypełnieniu wszelkich formalności w zakresie celnym i podatkowym można przejść do samej rejestracji pojazdu. W celu jej wykonania kierowca musi dostarczyć do określonego urzędu komplet dokumentów związanych z danym samochodem.

Zacznijmy od tej dokumentacji, która jest niezbędna we wszystkich przypadkach. Składają się na nią:

  • wniosek o rejestrację pojazdu;
  • dowód zakupu samochodu;
  • dokument tożsamości właściciela samochodu;
  • dowód posiadania ważnego ubezpieczenia OC;
  • świadectwo homologacji (wydane przez zagraniczny salon samochodowy);
  • dowód rejestracyjny wydany w kraju, z którego samochód został sprowadzony;
  • kartę pojazdu (jeśli została wydana);
  • dowód posiadania ważnego badania technicznego;
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne.

Opisane wyżej dokumenty są potrzebne przy rejestracji dowolnego samochodu sprowadzonego z zagranicy. Jednak w przypadku niektórych pojazdów mogą pojawić się dodatkowe wymagania. Obejmują one np. dostarczenie do urzędu:

  • dowodu opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (dotyczy aut kupionych od osób prywatnych w Polsce);
  • dowodu opłacenia akcyzy oraz potwierdzenia przejścia odprawy celnej (dotyczy aut sprowadzonych spoza UE);
  • tłumaczenia dokumentów pojazdu (dotyczy aut sprowadzonych spoza UE).

Tutaj warto przytoczyć również pewną nieścisłość. W teorii polskie urzędy powinny respektować przeglądy techniczne wykonane w innych krajach UE. Jednak praktyka pokazuje, że urzędnicy dość często mają zastrzeżenia dotyczące tych przeglądów. Jeśli więc kierowca chciałby uniknąć takiego problemu, powinien od razu wykonać przegląd techniczny na polskiej stacji. Dzięki temu uzyska on potwierdzenie, które musi zostać przyjęte przez każdy urząd.

Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Rejestracja samochodu z zagranicy na pewno kosztuje sporo czasu, który jest niezbędny choćby do zgromadzenia opisanej dokumentacji. Jednak taki koszt należy także rozumieć bardziej dosłownie. Koniec końców nowy właściciel samochodu musi przygotować się na pewne wydatki związane z rejestracją pojazdu. Ile dokładnie one wyniosą?

Sama rejestracja samochodu na standardowych zasadach kosztuje 256 złotych. Taka cena jest wynikiem kilku opłat, które należy uiścić w czasie rejestracji. Ich wykaz oraz wysokość wygląda następująco:

  • wydanie polskich tablic rejestracyjnych – 80 złotych (lub 1000 złotych za spersonalizowane tablice);
  • wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu – odpowiednio 54 oraz 75 złotych;
  • stworzenie i przekazanie kierowcy nalepek kontrolnych – 31 złotych;
  • wydanie pozwolenia czasowego wraz z opłatą ewidencyjną – 16 złotych.

Podana kwota dotyczy jednak samej rejestracji. Do niej należy więc doliczyć wspomniany wyżej podatek akcyzowy oraz inne należności, które trzeba będzie opłacić (np. koszt przeglądu technicznego).

Jakie ubezpieczenie wybrać dla samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Na podstawie wszystkich przedstawionych do tej pory informacji widać, że sprowadzenie auta do Polski to wymagająca procedura. Tym samym kierowcy na pewno będą chcieli zabezpieczyć swój wysiłek. Nie ma bowiem nic gorszego niż nagły wypadek po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z rejestracją pojazdu. Dlatego tak ważny będzie zakup odpowiedniego ubezpieczenia

Co jasne, nowy właściciel pojazdu od razu musi kupić ubezpieczenie OC. Jednak naprawdę warto rozszerzyć jego zakres o świadczenia dodatkowe. Jakie? Na pierwszy plan musi wyjść autocasco, czyli ubezpieczenie AC. Planem minimum będzie zakupienie mini AC, które zapewni odszkodowanie w razie wystąpienia tzw. szkody całkowitej. Natomiast pełne AC zapewni pomoc również w przypadku mniej poważnych zniszczeń oraz awarii.

Uzyskaną ochronę warto rozszerzyć także o dodatkowe assistance. Wybór jest bardzo szeroki, gdyż kierowca może wybrać zarówno ogólne assistance, jak i polisę obejmującą konkretny element. Dużą popularnością wśród kierowców cieszy się choćby ubezpieczenie szyb lub ubezpieczenie opon.

Najważniejsze informacje:

  • Sprowadzanie pojazdu z zagranicy jest objęte licznymi formalnościami. Jeżeli więc kierowca się na to decyduje, musi pamiętać o skrupulatnej realizacji swoich powinności.
  • Pierwszą ważną kwestią jest opłacenie podatku akcyzowego, które może wynosić 3,1 albo aż 18,6%. Co więcej, samochody sprowadzone spoza UE są objęte dodatkowym cłem. Toteż uregulowanie opłat celno-skarbowych jest w tym przypadku priorytetem.
  • Kolejnym krokiem jest skompletowanie niezbędnej dokumentacji. Będzie ona obejmować między innymi: dowód zakupu pojazdu, potwierdzenie zakupu OC oraz dotychczasowy dowód rejestracyjny.
  • To oznacza, że jeszcze przed rejestracją pojazdu kierowca musi kupić polisę OC. Przy okazji powinien on również zastanowić się nad zakupem dodatkowych ubezpieczeń, takich jak: AC, assistance oraz NNW.
  • Po zebraniu całej dokumentacji i zakupie OC kierowca może zarejestrować pojazd. W tym celu musi złożyć stosowny wniosek o rejestrację samochodu. Cały proces zakończy się wydaniem nowego dowodu osobistego oraz tablic rejestracyjnych.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie formalności pojawiają się w związku z rejestracją samochodu zagranicznego?
Jeszcze przed zarejestrowaniem samochodu kierowca musi zadbać o wypełnienie szeregu aspektów celno-skarbowych. Jego obowiązkiem jest między innymi opłacenie podatku akcyzowego, a w niektórych przypadkach również cła. Następnie kierowca musi kupić OC, gdyż potwierdzenie posiadania takiej polisy jest niezbędne do rejestracji auta.
Czy poza OC kierowca powinien również kupić inną polisę?
Choć tylko OC jest polisą obowiązkową, nowy właściciel pojazdu powinien dobrze zastanowić się nad innymi świadczeniami. Bardzo przydatne może być dla niego choćby ubezpieczenie AC lub dodatkowe assistance.
Jakie dokumenty są wymagane przy rejestracji samochodu zagranicznego?
Na pewno kierowca musi przygotować wszystkie dokumenty związane bezpośrednio z pojazdem (np. umowę sprzedaży, dowód rejestracyjny). Oprócz tego urzędnicy zapewne poproszą o przedstawienie dokumentów potwierdzających uiszczenie wszystkich wymaganych opłat.